Strona głównaBezpieczeństwo, LogistykaAntybakteryjne taśmy modularne – jak to jest zrobione?
Antybakteryjne taśmy modularne – jak to jest zrobione?

Antybakteryjne taśmy modularne – jak to jest zrobione?

W przemyśle spożywczym i przetwórczym higiena jest jednym z najważniejszych elementów. Produkty, które spożywamy muszą spełniać najwyższe normy czystości, dlatego też higieny należy pilnować na każdym etapie produkcji. Zwłaszcza przesuwne taśmy modularne, transportujące często surowe półprodukty, muszą wykazywać antybakteryjne właściwości.

Czym charakteryzują się modularne taśmy antybakteryjne?

Taśmy antybakteryjne wyposażone są w zamknięte krawędzie pomagające utrzymać linię w czystości i ograniczają gromadzenie się bakterii na powierzchni taśmy. Taśmy te wykorzystują specjalne materiały niemigrujące — technologię często opartą na jonach srebra oraz środkach antybakteryjnych na bazie metali, które blokują rozwój flory bakteryjnej. Udowodniono, że pas jest bezpieczny w kontakcie z ludźmi i skuteczny przeciwko szerokiemu spektrum mikroorganizmów. Bakteriostatyczna formuła zabezpieczająca pasy transportowe i taśmy modularne antybakteryjne ograniczają wzrost drobnoustrojów o ponad 99% i zapobiega tworzeniu się biofilmów. Nierozpuszczalna w wodzie formuła zapewnia długotrwałe działanie przeciwdrobnoustrojowe i przeciw biofilmowi. Jednorodna, nieporowata warstwa wierzchnia utrudnia przyklejanie się drobnoustrojów i umożliwia łatwe czyszczenie powierzchni przy niskim zużyciu wody i środków chemicznych. Stosowanie taśm antybakteryjnych wzmacnia działania prewencyjne związane z HACCP.

Wykorzystanie środka antybakteryjnego na bazie metalu, który ma długotrwałe działanie antybakteryjne i nie rozpuszcza się w wodzie, w przeciwieństwie do rozpuszczalnych jonów srebra, jest w stanie spełnić surowe wymagania higieniczne obowiązujące w przemyśle spożywczym.

Narzędzia do pobierania próbek stosowane na miejscu przez zakłady przetwórstwa spożywczego mają tendencję do nieoszacowywania ilości drobnoustrojów. Problem ten jest znacznie poważniejszy, jeśli występuje obecność biofilmów – brak możliwości wykrycia biofilmów na powierzchni taśmy uniemożliwia stosowanie różnych metod w celu ich usunięcia.

Dlaczego warto używać modułowego przenośnika taśmowego z powłoką antybakteryjną?

Ochrona antybakteryjna  i przeciw drobnoustrojom jest szczególnie ważna dla przemysłu rolno-spożywczego, pomagając zmaksymalizować poziom higieny poprzez:

  • zapobieganie rozwojowi bakterii,
  • eliminowanie ryzyka zanieczyszczenia transportowanych produktów,
  • zmniejszanie powstawania nieprzyjemnego zapachu,
  • optymalizację bezpieczeństwa żywności,
  • usprawnianie procedury czyszczenia i dezynfekcji.
Autor: Opublikowano: 1 lutego, 2023Kategoria: Bezpieczeństwo, Logistyka