Strona głównaBezpieczeństwoStaja uzdatniana wody w domu – czy warto?
Staja uzdatniana wody w domu – czy warto?

Staja uzdatniana wody w domu – czy warto?

Coraz częściej Polacy zwracają uwagę na jakość swojego życia. Inwestują w coraz bardziej komfortowe mieszkania, wyposażanie ich w duże i małe AGD czy meble, a także we własne ciało. Nasze ciało składa się w 70% z wody, dlatego należy zadbać też o jej wysoką jakość. Zastanowimy się czy warto w takim przypadku zainwestować w domowe stacje uzdatniania wody.

Jakie zalety ma stacja uzdatniania w domu?

Nawet jeżeli nasza woda z kranu ma neutralny smak i zapach, nie oznacza to, że jest czysta. Wodociągi miejskie stosują różne metody chemiczne i fizykochemiczne w celu oczyszczenia wody, jednak system rurociągów, wielokrotnie mający kilkanaście lat, nie jest idealnie czysty, a sama woda często jest twarda. To właśnie osadzający się kamień jest największą bolączką. Domowe stacje uzdatniania wody idealnie zmiękczają, odżelaziają oraz usuwają chlor. Te najlepsze są w stanie eliminować nawet bakterie.

Warto korzystać ze stacji uzdatniania nie tylko do wody do picia i gotowania. Tak oczyszczona woda ma wiele zalet. Wyprane ubrania są delikatniejsze, ponieważ detergenty lepiej się rozpuszczają i usuwają brud. Naczynia myte w zmywarce są czystsze i nie posiadają zacieków. Dzięki temu łatwiej również utrzymać czystość wokół zlewu. Dzięki temu, że usuwamy kamień z wody, elementy pralki czy zmywarki dłużej pracują bezawaryjnie.

Domowa stacja uzdatniania wody wpływa również na nasze zdrowie. Czysta, miękka woda poprawia nasz układ trawienny oraz balans elektrolityczny w naszym ciele. Gotowane posiłki są zdrowsze, smaczniejsze oraz wymagają mniej czasu na przygotowanie. Możemy również zamienić sztuczne soki oraz duże ilości kawy czy herbaty na czystą wodę. Dzięki temu zaspokoimy pragnienie bez zbędnych niezdrowych cukrów.

Czy stacja uzdatniania wody ma jakieś wady?

Na pewno trzeba rozważyć również argumenty przeciw. Koszt takie urządzenia jest jednym z elementów, nad którym można się zastanowić. Tak naprawdę nie jest to wydatek, ale inwestycja – inwestycja w nasze zdrowie i oszczędności. Nasza ciało jest zdrowsze, więc przechodzimy mniej infekcji, oszczędzając na lekach i wizytach u lekarza. Koszty ogrzewania mogą zostać zredukowane nawet o 20% ze względu na ochronę urządzeń grzewczych i instalacji przed kamieniem. Armatura łazienkowa jest chroniona przed osadem z kamienia, a naczynia są błyszczące i bez zacieków. Urządzenia AGD są chronione przed szybszym zniszczeniem. Nawet zużycie środków czyszczących zmniejsza się nawet o 60%, a wyprane tkaniny są pachnące i miękkie w dotyku. Dzięki temu, że stacje uzdatniania wody obniżą nam rachunki, inwestycja ta szybko się zwraca.

Dbając o komfort naszych domów chcielibyśmy, aby każde urządzenie było nie tylko wydajne, ale także estetyczne. Obecnie stacje uzdatniania wody projektowane są z uwzględnieniem najnowszych trendów wnętrzarskich. Jeżeli wybierzemy modele wolnostojące, nie będziemy musieli chować ich w ciasnych niedostępnych pomieszczeniach.

Można powiedzieć, ze jedyną faktyczną „wadą” tych urządzeń jest konieczność wymiany filtrów. Czynność ta nie jest jednak tak uciążliwa i kosztowna. Obecne filtry są nie tylko skuteczne, ale także wydajne i wymienia się je raz na kilka tygodni lub nawet lat – w zależności od sytemu oraz tego, czy filtrują nam wodę w całym domu, czy tylko np. w kuchni.

Autor: Opublikowano: 9 stycznia, 2023Kategoria: Bezpieczeństwo