Strona głównaBezpieczeństwoJak dobrze wyposażyć pracownika na zimę?
Jak dobrze wyposażyć pracownika na zimę?

Jak dobrze wyposażyć pracownika na zimę?

Art. 237 Kodeksu pracy określa obowiązki pracodawcy wobec pracowników. Zgodnie z tymi przepisami pracodawca w okresie zimowym obowiązany jest do zapewnienia odpowiednich ubrań BHP swoim pracownikom. Jest to ważne szczególnie w warunkach zimowych, gdy praca wykonywana jest na zewnątrz w niskich temperaturach. Aby pracownik nie uległ wychłodzeniu w wyniku niskiej temperatury, musi być on zaopatrzony w odpowiedni stój roboczy.

Jakie wymogi powinna spełnić zimowa odzież BHP?

Zimowe ubrania robocze są szczególnie ważne, ponieważ muszą zapewnić ochronę nie tylko przed czynnikami wynikającymi z charakteru pracy, ale też przed warunkami atmosferycznymi. Zimą warto sięgnąć po ocieplacze, kamizelki lub bezrękawniki. Niezależnie od rodzaju pracy, odzież robocza powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb każdego pracownika, zapewniając mu komfort i bezpieczeństwo pracy. Oznacza to dopasowanie rozmiaru ubrania oraz ochronę przez zimnem i opadami atmosferycznymi.

W jakie elementy odzieży roboczej należy wyposażyć pracownika zimą?

  • Kurtka ocieplana ochronna powinna zapewniać ciepło i komfort. Przede wszystkim nie może być za mała, ponieważ będzie ograniczała swobodę ruchów, ani za duża, ponieważ może wtedy stanowić niebezpieczeństwo, np. wkręcić się lub zaczepić o elementy maszyn. Powinna być lekka, wykonana z wysokiej jakości materiału, odpornego na przetarcia i przecięcia. Aby spełniać funkcję zimowej kurtki BHP powinna posiadać elementy odblaskowe, ponieważ praca w zimowej aurze często przebiega o zmroku, podczas zawiei i zamieci śnieżnych.

  • Spodnie zimowe ochronne posiadają wzmocnienia oraz ocieplenie. Zimowe spodnie BHP, podobnie jak ocieplane kurtki, muszą być dostosowane rozmiarem do pracownika oraz posiadać elementy odblaskowe. Zbyt długie spodnie nie spełnią wymogów bezpieczeństwa. Model do pasa czy ogrodniczki to kwestia wyboru i wygody – mamy przecież różne potrzeby i wymagania. Najważniejsze by były odpowiednio ocieplane, a jednocześnie ich grubość nie ograniczała ruchu.
  • Obuwie zimowe to ważny element wyposażenia każdego pracownika. Muszą być przede wszystkim wygodne, ale też zapewniać bezpieczeństwo. Zimowe buty robocze charakteryzują się wysoką izolacją od zimna oraz antypoślizgową podeszwą. Często posiadają one ocieplenie w postaci wkładki termicznej lub kożuszka. Przede wszystkim zimowe buty robocze powinny być wykonane z nieprzemakalnego materiału. Elementy odblaskowe to również ważna cecha obuwia zimowego, na który warto zwrócić uwagę.
  • Rękawice ochronne zimowe powinny być przede wszystkim ciepłe, ale jednocześnie cienkie, aby pracownikowi było w nich wygodnie operując narzędziami. Odśnieżanie chodników, ulic czy dachów zmarzniętymi rękoma nie będzie efektywne i w tych przypadkach rękawice zimowe powinny być szczególnie ocieplone. Praca w zimnych halach produkcyjnych wymaga natomiast rękawic bardziej ergonomicznych, które zapewnią komfort przy czynnościach bardziej precyzyjnych.

  • Kask ochronny jest również ważny podczas pracy na oblodzonych powierzchniach, na których nie jest trudno o upadek.

Gdzie kupić akcesoria i odzież ochronną BHP?

Najprościej będzie sprawdzić oferty sklepów internetowych oferujących produkty tego typu. Kupno niezbędnych do pracy akcesoriów przez internet to gwarancja niższej niż przy zakupie stacjonarnym ceny oraz wygodnej formy dostawy, często nawet w ciągu jednego dnia roboczego.

Autor: Opublikowano: 20 grudnia, 2022Kategoria: Bezpieczeństwo