Zdrowie

Medyczna Marihuana

Od pewnego czasu temat medycznej marihuany wzbudza ogromne zainteresowanie wśród osób cierpiących na różnego rodzaju schorzenia. Medyczna marihuana stała się ostatnią nadzieją dla wielu osób. Dostęp do leków na bazie marihuany w Polsce wciąż budzi sporo kontrowersji i problemów.

1 listopada 2017 roku w życie weszła ustawa legalizująca terapię marihuaną. Niestety wprowadzane kolejne akty prawne, znów praktycznie odcięły pacjentów od możliwości stosowania tego rodzaju leków. Lecznicza marihuana jeszcze długo będzie komentowana pod kątem dopuszczenia do stosowania, co niestety może odbić się niekorzystnie na zdrowiu wielu osób.

Działanie i zastosowanie medycznej marihuany

Medyczna marihuana działa w taki sposób, że pobudza dwa typy receptorów w naszym organizmie:
– receptory w mózgu
– receptory np. w kościach.

Takie działanie wpływa na ogólne zahamowanie większości reakcji w naszym organizmie, dzięki czemu np. nie odczuwa się bólu. Wiele badań potwierdziło, że marihuana (a szczególnie zawarta w niej substancja czynna o nazwie tetrahydrokannabinol – TCH), hamuje nadmierne reakcje organizmu.

Wśród największych kontrowersji przewija się temat uzależnienia od marihuany, dlatego też marihuana lecznicza jest tak szeroko komentowana. Przeprowadzone badania wskazują jednak, że w zależności od kontekstu, w jakim bierzemy substancję (psychotropową), możemy się od niej uzależnić, ale nie musimy. Podobne badanie zostało przeprowadzone na pacjentach zażywających morfinę, którzy nie uzależniali się od niej w momencie, kiedy stosowali ją jako lek (środek przeciwbólowy). Wielu z nas zadaje sobie pytanie, jak to w ogóle możliwe, że substancje powszechnie uznawane za narkotyki pomagają na tak różne choroby. Za takie ich działanie odpowiedzialna jest biochemia.

Budowa chemiczna narkotyków a substancje naturalnie wytwarzane w organizmie

Pod względem budowy chemicznej, narkotyki dopasowują się do budowy mózgu, doskonale współgrając z substancjami (hormonami, receptorami) przez niego uwalnianymi. Cząsteczki narkotyków i łączą się z receptorami obecnymi na komórkach nerwowych, przez co też naśladują działanie tych naturalnych neuroprzekaźników. W podobny sposób działa m.in. morfina, heroina czy nikotyna. Podobnie, jeżeli chodzi o marihuanę- nie jest ona wyjątkiem. Organizm ludzki w naturalny sposób produkuje pewne odpowiedniki marihuany, określane mianem tzw. endokannabinoidów.

Endokannabinoidy

Związki te odgrywają kluczową rolę w wielu reakcjach zachodzących w organizmie np. w regulacji apetytu, panowaniu nad niepokojem, a nawet w kontroli ciśnienia tętniczego. Związki te sterują także procesem neurogenezy, czyli tworzenia nowych komórek neuronowych, biorą też udział w procesach gojenia się różnego rodzaju uszkodzeń np. po udarach czy innych urazach. Wiele przeprowadzonych dotychczas badań wskazuje, że związki te odgrywają wręcz kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Według badań stosowanie medycznej marihuany prowadzi do utrzymania homeostazy organizmu, który pod jej wpływem będzie jeszcze lepiej funkcjonował.
Z racji tego, że w naszym mózgu już występują receptory, do których „przyczepia” się składnik marihuany (THC), nie jest to reakcja nowa, dlatego też stosowanie leczniczej marihuany nie powoduje żadnych negatywnych reakcji, a wręcz pomaga organizmowi lepiej funkcjonować, zwalczać infekcje i choroby. To właśnie te badania są kluczem do zaakceptowania leczenia marihuaną.

Kliniczny niedobór endokannabinoidów

U niektórych osób wykazano też, że istnieje pojęcie klinicznego niedoboru endokannabinoidów, przez co osoby te cierpią na różnego rodzaju schorzenia (od braku apetytu, po stany depresyjne czy choroby jelit). Odkrycie to może niejako wyjaśniać, tak dobry wpływ marihuany na organizm niektórych osób. Po prostu, kiedy w organizmie tych osób brakuje naturalnych kannabinoidów, dostarczenie ich z zewnątrz (tych z konopi) uzupełnia ich braki, przez co też osoby te lepiej się czują.

Olej z marihuany- RSO

W ostatnim czasie niezwykle popularny stał się też olej z marihuany (olej RSO), który wykazuje szerokie właściwości prozdrowotne. Olej z konopi powstaje w wyniku ekstrakcji kwiatów konopi indyjskiej. W celu jego otrzymywania wykorzystuje się specjalną metodę opracowaną przez Ricka Simpsona (stąd też wzięła się nazwa olej RSO-Rick Simpson Oil). W jego składzie wskazuje się na wysokie stężenie substancji czynnej – THC (tetrahydrokannabinolu), który wykazuje niezwykle silne działanie na organizm.

Zastosowanie oleju RSO

Badania wskazują, że olej RSO może zawierać nawet do 95 do 98% TSH. (dla porównania – konopie zawierają od 5 do 20% tego związku). Dzięki temu olej z marihuany jest uznawany za jeden z najmocniejszych naturalnych medykamentów dostępnych na rynku. Stąd też jego doskonały wpływ na wiele dolegliwości. Olej z marihuany wykazuje działanie przeciwbólowe, które wykorzystywane jest głównie u pacjentów chorych na raka. W wielu stadiach choroby nawet przyjmowanie morfiny nie przynosi pacjentom ulgi, olej RSO stosowany jest też po chemioterapii, gdzie łagodzi jej objawy (między innymi przeciwdziała wymiotom).