Kategorie:

Maseczki ochronne

Bardzo często spotkać można osoby noszące maseczkę ochronną z przeróżnych względów. Maseczki jednak nie tylko spotykane są na ulicy, niekiedy stanowią codzienność dla osób pracujących choćby w branży medycznej – lekarzy i pielęgniarek, niekiedy również w zakładach pracy, czy w laboratoriach. Czemu mają służyć maseczki ochronne? Jak prawidłowo używać i nosić maseczki antywirusowe? Co warto wiedzieć na temat maseczek? Czy maseczki mogą wywoływać choroby układu oddechowego?

Maseczki ochronne – rys historyczny – jak to się zaczęło?

Maseczki ochronne pojawiły się między 1896, a 1897 rokiem i wykonane były głównie z bawełny. Ich zadaniem było ochranianie usta i nosa – stosowane były głównie przez ówczesnych lekarzy i pielęgniarki. Same maseczki do medycyny wprowadził chirurg Jan Antoni Mikulicz-Radecki.

Obecnie maseczki chirurgiczne ochronne wciąż są udoskonalane i można spotkać je w wielu miejscach – na salach operacyjnych, w pracy, czy nawet na ulicach. W dzisiejszych czasach dostępne jest także dużo więcej rodzajów masek –  maseczka ochronna, maseczka antywirusowa, maseczka chirurgiczna, chroniąca przed gazami, pyłami, czy nawet chemikaliami.

Rodzaje masek – czyli nieco różnorodności – jaką maseczkę wybrać?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele maseczek, co może nieco wprawić w zakłopotanie osoby chcące nabyć odpowiednią maskę. Jako, że każdy artykuł przeznaczony jest do innych celów maseczkę należy wybrać według potrzeb. Wyróżnia się:

  • maseczki antywirusowe – najczęściej wykonywane są z twardych materiałów; ponadto maseczka antywirusowa musi ściśle przylegać do twarzy; maseczki antywirusowe są jedną skuteczniejszych metod przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się wirusów;
  • maseczki chirurgiczne stworzone zostały z myślą o drobinkach, których średnica jest mniejsza niż 100 μm; można wyróżnić kilka typów masek – Typ I, Typ IR, Typ II, Typ IIR – maseczka chirurgiczna typu II wykorzystywana jest przez lekarzy na salach operacyjnych (często w wersji jednorazowej).
  • maski przeciwpyłowe – mają za zadanie chronić przed pyłami i zanieczyszczeniami, taka maseczka ochronna pochłania 95% zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu;

Jak używać maseczek ochronnych?

Aby maska była skuteczna nie wystarczy zwykłe założenie jej – powinno się to zrobić w odpowiedni sposób. Noszenie maski w zły sposób może skutkować infekcją. Przed nałożeniem maski należy dokładnie zdezynfekować ręce – najlepiej środkiem na bazie alkoholu. Kolejnym krokiem jest założenie maski tak, by zakrywała nos, usta i podbródek oraz ściśle przylegała do twarzy. Gdy maska znajduje się na twarzy, w ciągu dnia, nie wolno jej dotykać. Jeśli czujemy na twarzy, że maseczka stała się wilgotna – na skutek wydychanego powietrza – należy niezwłocznie zastąpić ją nową. Ponadto maskę powinno się zmieniać na nową co kilka godzin – przy czym jeżeli maseczka jest jednorazowego użytku nie wolno używać jej ponownie. Tylko przy właściwym zastosowaniu powyższych zaleceń noszenie maseczki będzie skuteczne i nie spowoduje chorób układu oddechowego.